6194 Denali

Whisky i prochy

Temat: [Zadanie] 30-05-2010 18:00
Treść:
Aconcagua, Cerro Aconcagua to najwyższy szczyt Andów i Ameryki Południowej (także półkul zachodniej i południowej) o wysokości 6962 m n.p.m.. Leży w Andach Południowych, w Kordylierze Głównej, na obszarze Argentyny, nieco ponad 110 km na północny zachód od miasta Mendoza. Aconcagua tworzy rozległy masyw (o długości 60 km), zbudowany głównie z granitów. Jest pokryty wiecznymi śniegami i lodowcami, z których 7 spływa na wysokość 3900 m n.p.m.

Po raz pierwszy szczyt zdobył Szwajcar Matthias Zurbriggen 14 stycznia 1897. W 1934 pierwsza polska wyprawa andyjska (Stefan Daszyński, Konstanty Jodko-Narkiewicz, Stefan Osiecki, Wiktor Ostrowski) wytyczyła nową drogę od strony wschodniej przez lodowiec, nazwany później Lodowcem Polaków. Polska alpinistka Wanda Rutkiewicz pokonała ścianę południowego szczytu Aconcagui w roku 1985.
Z uwagi na specyficzne warunki atmosferyczne uważany za kluczowy etap treningu przed atakiem na Mount Everest. Jest celem licznych wypraw alpinistycznych.
Jako najwyższy szczyt Ameryki Południowej wchodzi w skład tzw. Korony Ziemi.

McKinley (6194 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Ameryki Północnej, położony w górach Alaska (USA). McKinley zbudowany jest ze skał krystalicznych (głównie granitów i łupków krystalicznych). Jego masyw pokryty jest wiecznym śniegiem i lodowcami, a największy z nich - o długości ok. 50 km - to lodowiec Muldrow. Względem otaczających go dolin występuje u jego stoków jedna z największych deniwelacji na świecie - ponad 5 kilometrów.

Po raz pierwszy szczyt został zdobyty w 1913 roku. Nazwany na cześć amerykańskiego prezydenta Williama McKinleya, Denali to tradycyjna indiańska nazwa góry. Obecnie masyw McKinleya objęty jest Parkiem Narodowym Denali. Z uwagi na fakt, że jest to najwyższy szczyt Ameryki Północnej, wchodzi on w skład tzw. Korony Ziemi.
Pierwszym Polakiem na szczycie McKinley był Marek Głogoczowski, który zdobył górę w 1970 r.

źródło: pl.wikipedia.org

Pytania:
1. Aconcagua jest najwyższym szczytem Ameryki: Południowej
2. McKinley jest najwyższym szczytem Ameryki: Północnej
3. Na obszarze jakiego państwa leży Aconcagua? Argentyny
4. Jak brzmi tradycyjna indiańska nazwa góry McKinley? Denali
5. Czy McKinley i Aconcagua wchodzą w skład Korony Ziemii? tak
Źródło: tagforum.pl/viewtopic.php?t=178

 

Powered by WordPress dla [Whisky i prochy]. Design by Free WordPress Themes.